favorite_border
مورد علاقه ها 0

ششمین نمایشگاه بین‌المللی کشاورزی، سامانه‌های نوین آبیاری، ماشین‌آلات، نهاده‌ها و کشت‌های گلخانه ای تهرانششمین نمایشگاه بین‌المللی کشاورزی، سامانه‌های نوین آبیاری، ماشین‌آلات، نهاده‌ها و کشت‌های گلخانه ای، ۱۴ الی ۱۷ آذرماه در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار شد که سوای برخی ناهماهنگی‌ها در برگزاری نمایشگاه، استقبال مناسبی از آن صورت گرفت و شرکت‌های فعال در عرصه کشاورزی و مرتبط با نمایشگاه، توانمندی‌های خود را به نمایش گذاشتند. ما نیز با برخی از این شرکت‌ها گفت‌وگوهایی انجام داده ام که به صورت سریالی تقدیم می‌شود:
به گزارش مزرعه سبز، محمد پازوکی، مسئول ترویج و مسئول فنی شرکت کیمیا سبزآور در گفت‌گو با خبرنگار ما می‌گوید: این شرکت در زمینه تولید آفت‌کش‌های زیستی و غیرشیمیایی فعالیت دارد که به عنوان جایگزینی مناسب برای سموم شیمیایی عمل می‌کنند.kemya sabzپازوکی توضیح داد: شرکت ما عقیده دارد که برای رهایی از مشکلات آفت‌های موجود در کشاورزی راهی به جز بهره‌گیری از مواد طبیعی نیست و استفاده از آفت‌کش‌های سازگار با محیط زیست می‌تواند جایگزینی برای سموم شیمیایی پرخطر باشد لذا شرکت کیمیاسبزآور با موادی که از پایه گیاهی تولید می‌کند، کنترل آفت‌کش‌ها را امکان‌پذیر کرده است. پایه محصولات تولیدی شرکت کاملا گیاهی و مواد اولیه آن از گیاهانی مانند: روغن نارگیل، فلفل، سیر و… استخراج می‌شود. همچنین در زمینه قارچ‌کش‌ها نیز محصولاتی تولیدی کرده‌ایم که پایه اصلی آن بیکربنات پتاسیم است که در کشاورزی ارگانیک استفاده می‌شود.
علاوه بر این در شرکت کیمیا سبزآور محصولات جایگزینی برای مبارزه با حلزون‌ها تولید می‌شود که جایگزینی مناسبی برای سموم شیمیایی هستند. محصول اخیر هیچ خطری برای پرندگان حتی اگر به صورت مستقیم هم آن را مصرف کنند ندارد و صدمه‌ای به آنها وارد نمی‌کند. پس محصولات ما کاملا دوست‌دار محیط زیست است.
مسئول فنی شرکت کیمیا سبزآور تاکید کرد: آفت‌کش‌های این شرکت حاوی موادی با ترکیبات گیاهی و طبیعی مانند روغن‌ها، موادمعدنی عصاره‌های گیاهی و… هستند که هیچ سمیتی برای انسان و محیط زیست ندارند و گونه‌های مختلفی از حشرات آفت مانند کنه‌ها، شته‌ها و… را کنترل می‌کنند. مواداولیه مورد نیاز محصولات‌مان را عمدتا از داخل کشور تهیه می‌کنیم اما برخی مواد اولیه مورد نیاز هم از خارج وارد می‌شود.
پازوکی گفت: محصولات تولیدی ما به راحتی قابلیت جایگزینی با سموم شیمیایی را دارند و از نظر هزینه هم نسبت به سموم شیمیایی به صرفه‌تر خواهد بود.
وی عنوان کرد: برای کنترل آفات زراعی، توان جایگزینی تا ۸۰ درصد آفت‌کش‌های زیستی با نوع شیمیایی آنها وجود دارد.
مسئول ترویج و مسئول فنی شرکت کیمیا سبزآور در پاسخ به این سوال که چرا آفت‌کش‌های با پایه زیستی در ایران کمتر مورد توجه قرار گرفته است، گفت: به نظر می‌رسد در بسیاری مواقع آموزش‌های لازم در این مورد انجام نشده است و نیاز به کارهای ترویجی برای معرفی این محصولات به کشاورزان و گلخانه‌داران و حتی کارگران آنها وجود دارد. برای توسعه استفاده از محصولات با پایه گیاهی در کنار حمایت‌هایی که باید از شرکت‌های تولیدکننده این محصولات صورت بگیرد، آگاه‌سازی و اطلاع‌رسانی به جامعه و بخصوص جامعه بهره‌برداران لازم است.
پازوکی عنون کرد: در حال حاضر یک مشکل اساسی که با آن مواجه هستیم، گرانی بیش از حد مواد اولیه است که باعث می‌شود هزینه تمام شده تولید بالا رود اما در هر صورت قیمت آفت‌کش‌های زیستی نسبت به انواع شیمیایی آن مناسب است و کارایی خوبی هم دارند، ضمن اینکه برای انسان و محیط زیست بی‌خطر هستند.


پیوند:

greenfarm.news