favorite_border
مورد علاقه ها 0

عملیات حفاظت و نجات بخشی درختان باغ فین انجام شد


رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کاشان از اجرای عملیات حفاظت و نجات بخشی درختان باغ جهانی فین با اعتباری بالغ بر 410 میلیون ریال خبر داد.
مهران سرمدیان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا – منطقه اصفهان در کاشان، اظهار کرد: شستشو و سم‌پاشی درختان با آب صابون ارگانیک پالیزین و محلول پاشی آن‌ها با استفاده از کودهای شیمیایی از مهم‌ترین اقدام‌های صورت گرفته در طرح حفاظت و نجات بخشی درختان و ساماندهی فضای سبز باغ فین در سال جاری است.

وی افزود: عملیات حراست و حفاظت درختان کهن‌سال باغ فین و باز پیرایی فضای سبز این مجموعه با مشاوره متخصصان برتر اول کشور و با نظارت کارشناس فضای سبز اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان انجام شده است.

سرمدیان گفت: باغ موزه جهانی فین در جنوب شهر کاشان و در مجاورت چشمه سلیمانیه به مساحت ۲۳ هزار و ۷۰۰ متر مربع قرار دارد که در سال ۲۰۱۱ میلادی در زمره ۹ باغ برتر ایرانی در فهرست میراث ملموس سازمان یونسکو به ثبت جهانی رسید.

همچنین مدیر پایگاه جهانی باغ فین کاشان به خبرنگار ایسنا، گفت: شستشوی درختان با آب صابون ارگانیک پالیزین از سه جهت تاج، پوشش و از رأس تا پایین درختان به صورت شبانه با هدف حذف آلاینده‌ها و گرد و خاک، کنترل آفات گیاهی و حفظ طراوت و شادابی درختان انجام شده است.

سمیه فرهادی، افزود: اجرای محلول پاشی درختان سرو و چنار با استفاده از کودهای شیمیایی جهت تغذیه درختان برآورد نیازهای گیاهی و افزایش طول عمر درختان در این عملیات نجات بخشی و حفاظت انجام شد.

وی در مورد علت استفاده از کودهای بیولوژیک در عملیات حفاظت از درختان باغ فین، اظهار کرد: کودهای زیستی علاوه بر اینکه موجب آزادسازی عناصر غذایی از خاک می‌شود، باعث بهبود گیاهان و افزایش مقاومت آن‌ها در مقابل تنش‌های گیاهی شده است.


"منبع: www.jamaran.ir"